În concursul de preselecţie pentru faza finală a festivalului intră următorii autori:

SECŢIUNEA POEZIE:

1. Albulescu Synthia, CN „Ion C Brătianu” , Piteşti

2. Anghel Mugurel Ionuţ – CN „Carol I” – Craiova

3. Baltaru Roxana – CN „Petru Rareş”, Suceava

4. Botzoc Cristina– CN  „Mihai Eminescu”, Iaşi

5. Candale Cristina – C.N. „Liviu Rebreanu”, Bistriţa

6. Ciucă Corina –CN „Gh. Şincai”, Bucureşti

7. Cîrjă Mihai – CN „Ştefan cel Mare”, Suceava

8. Cojocaru Diana – CN „Grigore Moisil”, Oneşti

9. Condrea Roxana, CN „Liviu Rebreanu”, Bistriţa

10.Coţoc Maria Andra – CN „Liviu Rebreanu”, Bistriţa

11.Dima Iosefina – CN „Mihai Eminescu”, Bucureşti

12 Găurean Ioana-Nicoleta – CN „Liviu Rebreanu”,  Bistriţa

13.Goreac Andreea – CN „Petru Rareş”, Suceava

14.Guban Monica-Elena – Liceul Pedagogic „Mircea Scarlat”, Alexandria

15.Hincu Larisa – CN „Mihai Eminescu” – Iaşi

16.Horvath Bianca – CN „Mihai Eminescu”, Oradea.

17.Iov Alexandra – CN „Costache Negruzzi”, Iaşi

18.Lasc Andrei Cătălin – CN „N. Grigorescu” – Câmpina

19.Lazăra Elena Gabriela – Liceul Teoretic Balş

20.Marian Iulia-Anca – C.N. „Fraţii Buzeşti”, Craiova

21 Matei Mihaela – Colegiul Agricol Fălticeni

22 Neagoe Anca – Liceul „N.Titulescu” , Braşov

23 Nedelcu Ionuţ – CN „Elena Cuza”, Craiova

24 Nedelcu Pavel – CN „Mihai Eminescu”, Iaşi

25 Nohit Diana Laura _ Şcoala Generală 25, Braşov

26 Olteanu Ciprian – CN „M. Eminescu”, Bucureşti

27.Otay Deniz  CN „Petru Rareş”, Suceava

28.Patrău Alexandra – CN „C Negruzzi” – Iaşi

29 Petraru Amalia – CN „M Eminescu”, Bucureşti

30.Popescu Nadia Miroslava – Grupul Şcolar Borşa

31 Rînja Daiana Elena – Grupul Şcolar Borşa

32 Robitu Adriana – CN „Mihai Eminescu”, Bucureşti

33 Segârceanu Raluca – CN „Nicolae Titulescu” , Craiova

34 Sersea-Bucura Irina-Elena – CN „N.Grigorescu” , Câmpina

35 Stoica Doriana – Şcoala cu Clasele I-VIII „Toma Cocişiu”, Blaj

36 Teliban Andreea – CN „Petru Rareş”, Suceava

37 Zărnescu Adnana – Liceul „Nicolae Titulescu”, Braşov

SECŢIUNEA ESEU:

1.Abaza Maria – CN „Grigore Moisil”. Oneşti

2.Budescu Bianca – CN „M Eminescu” , Iaşi

3.Butnaru Diana – CN „Mihai Eminescu”, Iaşi

4.Căşuneanu Clara – CN „Petru Rareş” – Suceava

5.Cazacu Ioana – Colegiul Tehnic „Dr.I. Raţiu”, Turda

6.Coţoc Ana – CN „Liviu Rebreanu”, Bistriţa

7.Dumitru Maria Cristina – CN „Mihai Eminescu”, Bucureşti

8.Gheorghe Larisa Doina – CN „Ion C. Brătianu, Piteşti.

9.Mocan Monica Mihaela – Colegiul Tehnic Turda

10.Nicolescu Adelina – CN „Carol I”, Craiova

11.Oţel Ramona – Colegiul „Tehnic Dr. I Raţiu”, Turda.

12Pop Roxana – CN „Liviu Rebreanu”, Bistriţa.

13.Stana Valentina Mădălina, Liceul Teoretic Balş

14.Ţăranu Sabinne Marie – CN „Petru Rareş” – Suceava

15.Vasilov Camelia – CN „Mihai Eminescu”, Iaşi

16.Vezeteu Andreea- Ioana – CN „Petru Rareş” , Suceava

Selecţia este realizată de un juriu alcătuit din Octavian Soviany şi poeţii Miruna Vlada, Claudiu Komartin, Gabriel Daliş şi Sorin Despot. Au fost excluse din concurs lucrările care nu conţineau numele autorului şi şcoala de provenienţă, cele trimise în condiţii improprii (aşadar indescifrabile) ca şi cele care n-au participat la etapa judeţeană (acolo unde aceasta s-a desfăşurat).